
Modernizacja niedziałającej oczyszczalni drenażowej na bezzapachową oczyszczalnię biologiczną
Zestaw do modernizacji zamulonych oczyszczalni drenażowych – RETROFIT – jest autorskim rozwiązaniem HABA, stworzonym z myślą o ludziach oszczędnych i dbających o środowisko. Pozwala na ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków do nawadniania roślin.
Dlaczego warto zmodernizować szambo na oczyszczalnię ścieków?
Powód nr 1: Oszczędność
Rzuć okiem na poniższe zestawienie:

32100 zł w 10 lat to oszczędność średnio 3210 zł każdego roku. Na co byś przeznaczył(a) te dodatkowe pieniądze? Wakacje, edukacja dzieci, potrzebne sprzęty do domu, prezent dla kogoś ważnego…możliwości jest nieskończoność. Ta kwota może się z czasem zwiększać, ponieważ koszty wywozu nieczystości stale rosną. Na domiar złego w wielu regionach zaczyna się pojawiać problem z dostępnością firm zajmujących się usługami asenizacyjnymi.
Powód nr 2: Wygoda
Jeżeli cenisz sobie rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, to z pewnością Twój czas i energia też są dla Ciebie cenne. Dzięki modernizacji nie będziesz tracił niepotrzebnie czasu i swojej uwagi na pilnowanie wywózek. Co jeszcze ważniejsze, nie będziesz musiał się stresować o to, że szambo przepełni się akurat podczas imprezy rodzinnej lub w innym najmniej oczekiwanym momencie.
Powód nr 3: Bezpieczeństwo
O tym, że szambo może stać się przyczyną śmierci tragicznie przekonała się niejedna rodzina. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu w artykule: „Zagrożenia dla zdrowia posiadaczy szamb, o których się głośno nie mówi” oraz w artykule: „Kiedy szambo może być przyczyną śmierci”.
W jakich sytuacjach możliwa jest modernizacja niedziałającej oczyszczalni drenażowej ?
Funkcjonująca od kilku lub kilkunastu lat oczyszczalnia drenażowa przestaje działać poprawnie: dochodzi do utraty drożności układu rozsączającego ułożonego w gruncie, co uniemożliwia dalsze korzystania z oczyszczalni. W takiej sytuacji możliwe jest wykorzystanie nowoczesnej technologii BIO EASY FLOW. Dzięki jej zastosowaniu można zmodernizować istniejący zbiornik oczyszczalni do biologicznej, bezzapachowej oczyszczalni ścieków. Zamiast układu rozsączającego zamontowanego w gruncie, stosuje się nowoczesny system rozsączania ścieków oczyszczonych na poletko rozsączające lub na rabaty porośnięte krzewami i roślinami. Ścieki cechuje bardzo wysoka klarowność oraz całkowity brak zapachów, a substancje odżywcze w nich zawarte sprzyjają rozwojowi roślin.
Montaż RETROFITU – najważniejsze pytania
Czy można samodzielnie montować retrofit?
Tak. Wiele osób korzysta z tej możliwości, w razie potrzeby posiłkując się lokalnym instalatorem.
Czy montaż jest trudny?
Montaż urządzeń nie powinien sprawić problemu osobie, która ma podstawowe zdolności manualne i potrafi realizować montaż zgodnie z instrukcją, w której punkt po punkcie są opisane kolejne kroki montażu.
W jakim zbiorniku można zamontować retrofit?
Zbiornik musi być szczelny, o średnicy wlotu minimum 40 cm, z betonu lub tworzywa.
Gdzie montujemy skrzynkę techniczną?
Standardowo jest ona montowana koło zbiornika, natomiast można ją odsunąć od zbiornika, odpowiednio przedłużając przewody elektryczne i powietrzne.
Najważniejsze korzyści systemu RETROFIT:
- Całkowita bezzapachowość procesu oczyszczania
- Bardzo szybki zwrot nakładów na modernizację zbiornika
- Rzadki wywóz osadu nadmiernego – nawet raz na kilka lat
- Możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków do podlewania roślin
- Kompleksowe podejście: projekt, produkcja, montaż, serwis, biopreparaty.
Zasada działania oczyszczalni po zmodernizowaniu:
Oczyszczalnia pracuje jako sekwencyjny reaktor porcjowy, w którym oczyszczanie zachodzi w wysokoefektywnej technologii osadu czynnego, a jej praca jest kontrolowana poprzez sterownik mikroprocesorowy umieszczony w skrzynce technicznej.
Fazy pracy oczyszczalni:
- naprzemienne napowietrzanie,
- sedymentacja,
- odpompowanie oczyszczonych ścieków.
Zestaw do modernizacji składa się z takich elementów jak: dmuchawa, dyfuzory, rozdzielacze, system do poboru ścieków oczyszczonych, pompa i pływaki. Zastosowanie pompy pozwala odprowadzić ścieki oczyszczone w dowolne miejsce na działce bez konieczności wykonywania radykalnych zmian w zagospodarowaniu otoczenia. Zestawy BIO EASY FLOW posiadają aktualny certyfikat zgodności z PN-EN 12566-3.
Przykładowe realizacje
1. Modernizacja oczyszczalni drenażowej
Opis sytuacji:
- niedziałająca oczyszczalnia drenażowa w zbiorniku tworzywowym z PE o pojemności 3 m3, z podziemnym układem rozsączającym
- 4 stałych mieszkańców
- lokalizacja: wieś pod Poznaniem
Oczyszczalnia drenażowa z trzema nitkami rur rozsączających pracująca ponad 12 lat, w terenie z gruntem dobrze przepuszczalnym, uległa zakolmatowaniu. Inwestor zdecydował się na wykonanie modernizacji zbiornika na w pełni biologiczną oczyszczalnię ścieków Bio Easy Fow. Rozsączanie ścieków oczyszczonych odbywa się poprzez układ Green Shower na poletko rozsączające. Zdjęcia po zakończeniu prac:

2. Modernizacja zbiornika bezodpływowego z tworzywa sztucznego
Opis sytuacji:
- Szambo z żywicy poliestrowej o pojemności 9000 litrów
- 5 stałych mieszkańców
- lokalizacja: wieś pod Poznaniem
Szambo tworzywowe wykonane z żywic poliestrowych w kształcie poziomego walca o pojemności 9 m3 zostało zmodernizowane do oczyszczalni biologicznej Bio Easy Flow, z zewnętrzną prostopadłościenną skrzynką wyposażoną w sterownik i dmuchawę. Układ rozsączający odprowadza ścieki oczyszczone na poletka zarośniętego krzewami i roślinami płożącymi, poprzez układ Green Shower. Poniżej zdjęcia z realizacji:

3. Modernizacja betonowego zbiornika bezodpływowego
Opis sytuacji:
- Szambo betonowe o pojemności 10 000 litrów
- 4 stałych mieszkańców
- lokalizacja: wieś pod Poznaniem
Szambo betonowe prostopadłościenne jednokomorowe o pojemności 10 m3 zostało doposażone w układ Bio Easy Flow, z zewnętrzną skrzynką wyposażoną w sterownik i dmuchawę. Układ rozsączający odprowadza ścieki oczyszczone do gruntu. System jest złożony z płytko ułożonych rur rozsączających DN 110 z pośrednią studzienką kontrolną. Poniżej zdjęcia po zakończeniu prac:
